Zdroj: FMDX

Tento človek je Slovák Marek Farkaš pôvodom z Pezinka. Porozprával viac o tom ako projekt vznikol a taktiež o plánoch do budúcnosti.

Ako si sa dostal k DXingu? Čiže loveniu vzdialených signálov?

Už ako dieťa som mal nejaký náklon k rádiu, pamätal som si lokálne frekvencie, rád som počúval tie cudzie - moja lokalita kúsok od Bratislavy mi dovolila prijímať stanice z Česka, Maďarska a Rakúska. Potom prišli iné koníčky a rádia som sa na dlhé roky vzdal. To sa ale zmenilo 6 rokov dozadu, keď som sa presťahoval do Česka a mal som svoje prvé auto. Začal som ladiť pásmo a prezerať si lokálny éter. Vybral som si svoju stanicu, vtedy ešte "Hitrádio Magic", no čo človek nechcel, pri náhodnom skenovaní sme narazili na Český Rozhlas Vysočina. Pre mňa stanica, ktorá bola vtedy relatívne ďaleko, aj keď to bolo na moje dnešné pomery "len" 120km. Postupne sme s priateľkou zistili, že existuje okolo diaľkového príjmu celé hobby zvané DXing. Povedali sme si, že hodíme na YouTube video z tzv. "bandscanu", aby ľudia videli, čo sa tu tak dá chytať, keďže to bol populárny formát videí. Odtiaľ sa mi ozvalo niekoľko DXerov zo zahraničia a postupne ma prizvali do komunity. Potom sme našli videá z tropo úlovkov a sporadiky, kde šlo o stovky, prípadne až tisícky kilometrov. Následne sme si povedali, že to proste musíme docieliť aj my. Po pár mesiacov DXingu v aute sme sa dostali k malej Yagi anténe, postupne k väčšej, a teraz som sa usídlil na tom najlepšom, čo na trhu je - a to konkrétne anténa Körner 19.4 na horizontálnu polarizáciu a 2x Körner 15.12 na vertikálnu polarizáciu. Po rokoch sme pochytali neskutočné množstvo úlovkov. Tisíckilometrové tropo úlovky, double-hop sporadiku a ďalšie skvelé veci. Teším sa na podmienky ďalších rokov. 

 

O FMDX.org:

Tým, že som sa dostal do komunity, tak som chcel priniesť niečo unikátne - na začiatku to bol unikátny formát YouTube videí s prepracovaným designom, potom sa ku mne dostali prenosné prijímače TEF6686 - to sa písal koniec roka 2022. Chcel som využívať s týmto tunerom ovládanie pre XDR-GTK, ale pri týchto prenosných verziách nebolo podporované. Našťastie tuner má firmvér s voľne dostupným zdrojovým kódom, tak som si ho proste upravil a pridával som funkcie, ktoré sa mi hodili. Následne sme spojili sily a všetky tieto modifikácie sme dali dohromady - a to je už ten softvér, ktorý pre tieto prijímače existuje dnes. Vďaka tomu sme vytvorili komunitu FMDX.org, ktorá začala s tým úmyslom, že nás bude pár desiatok ľudí, keďže viac ľudí asi nebude mať záujem. Veľmi som sa mýlil a dnes nás je takmer 1400. 

 

Ako vznikol nápad FM-DX Webserver?

Následne prišiel nápad od DXera z Británie, ktorý sa volá Adam. Vždy som posielal totiž screenshoty a obyčajný audio stream toho, čo práve chytám - nič viac. Povedal som si, že mu teda vyskúšam vyhodiť nejaké základné info na web, to sa aj stalo, akurát tomu chýbal nejaký pekný obal, ten som spravil, a prišla zásadná otázka: "A prečo proste nepridáš rovno aj ovládanie?"

 

Ovládanie som pridal, celý softvér som vydal aj so zdrojovým kódom s tým, že nás to využije pár. A takto na začiatku aj bolo, avšak potom si to vyskúšal človek, ktorý má niekoľko tunerov v Holandsku na vzdialené ladenie (a znova len cez XDR-GTK). FM-DX Webserver si zamiloval, takže sme už rovno pridali aj audio stream s nízkou odozvou, začal sa tvoriť neoficiálny zoznam linkov na rôzne servery po Európe. Ten zoznam sa nám začal rozširovať, čo spôsobilo to, že skúsime vytvoriť mapu - čakal som, že počet serverov sa zastaví okolo dvadsiatky. Mýlil som sa - dnes sme na 145 serveroch po celom svete, či už je to kus Európy, USA, ale aj Chile a Austrálie. Komunita si postupne začala pridávať svoje doplnky, ako sú napr. loga staníc, RDS logger a ďalšie zaujímavé funkcie. Dnes má webserver obrovskú obľúbenosť a je kopou ľuďmi považovaný za revolúciu v DXingu, za čo som nesmierne šťastný. 

 

Ako vznikalo TEF rádio?

Vďaka webserveru sme si povedali, že už by to chcelo aj nejaký hardvér, ktorý podporuje všetky funkcie čo najlepšie a zároveň je na to prispôsobený. Vďaka tomu sme vymysleli prijímač, ktorý je takisto založený na čipe TEF668x, ale s tým, že má 2 anténne vstupy, zvuk cez USB kábel, extra filtre proti rušeniu a ďalšie super funkcie. Všetky tieto projekty sa snažíme vydávať "zdarma", takže aj tento tuner si vie ktokoľvek poskladať. 

Všetky hardvérové schémetiky pre postavenie tuneru je možné nájsť na GitHube: https://github.com/FMDX-org/tef668x-headless-usb-tuner

 

Čo plánuješ ďalej?

Čo do budúcna? Nuž, DXing sa rozvíja rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. Určite nás čakajú aj ďalšie prijímače, radi by sme sa v Európe posunuli aj k DAB DXingu pre masy, takže prenosný prijímač s výkonným DAB čipom a zároveň FM čipom TEF668x je určite na stole, avšak nejakú dobu to ešte bude trvať. 

V prípade webserveru samozrejme chystéme nové funkcie, ktoré ešte iný softvér na ladenie nemá - tieto funkcie si diktuje komunita. V momente, ako sa nájde niečo, čo sa oplatí naprogramovať, webserver to uvidí a o to sú ďalší ľudia šťastnejší.

FM DX mapa serverov: https://servers.fmdx.org/